foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Serdecznie witamy na nowej stronie internetowej Powiatowego Zespołu Szkół im. Władysława Reymonta w Obornikach Śląskich. Proponujemy wirtualną podróż informacyjną do krainy życia naszej szkoły. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Poprzednia strona służyła nam przez sześć lat. I była głównym źródłem informacji o wszystkim, co działo się w naszej szkole od roku 2011. Zapraszamy do odwiedzin.

Powiatowy Zespół Szkół

im. Władysława Reymonta

plendees

Logowanie

Gościmy

Odwiedza nas 38 gości oraz 0 użytkowników.

Visitors Counter

487359
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
Ostatni tydzień
Ten miesiąc
Ostatni miesiąc
Wszystkie dni
883
1386
4754
472543
21495
41784
487359

Your IP: 52.23.192.92
2019-02-20 15:26

Rozpoczęcie roku szkolnego

03.09.2018 - 8:00 o'clock

Countdown
expired


Since

Clausthal-Zellerfeld − miasto uzdrowiskowe w Niemczech w Dolnej Saksonii, w powiecie Goslar szczycące się między innymi największym kościołem drewnianym w Europie z lat 1639-1642 (Marktkirche zum Heiligen Geist) oraz rozpościerającymi się wokół miasta stawami, kanałami i urządzeniami wodnymi składającymi się na unikatowy system wodny Górnego Harzu, służący dawniej górnictwu i przetwarzaniu rud, stanowiące element światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO . To właśnie w Clausthall urodził się Robert Koch światowej sławy uczony, lekarz i bakteriolog. Jego też imię nosi nasza szkoła partnerska, z którą od kilkunastu lat organizujemy wymiany szkolne.
W tym roku wymiana odbyła się w dniach od 3 do 9 czerwca. 16 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunkami P. Zdzisławą Tajkiewicz Woźniak i Lilianą Komorowską spędziło 6 dni u naszych niemieckich kolegów ucząc się, zwiedzając i ciesząc piękną przyrodą, i słoneczną pogodą. Przede wszystkim była to jednak doskonała okazja do używania języka angielskiego i niemieckiego w sytuacjach życiowych (nasi partnerzy byli też ciekawi naszego języka;). 
Do najważniejszych punktów naszego programu należało
• zwiedzanie starej kopalni, 
• wejście na górę Brocken ( wg. Germańskich legend w noc Walpurgii odbywały się tam sabaty czarownic. Johann Wolfgang von Goethe trzykrotnie wchodził na ten szczyt. Wspinaczki tego wielkiego niemieckiego klasyka stały się nie tylko częścią jego biografii – w „Fauście” jest niemało scen opisujących piękno gór Harzu i słynnej nocy Walpurgii:
"(...) Na Brocken wiedźmy ciągną rzędem,
Owies wzeszedł, jęczmień nie zżęty,
Tam Urian, książę mrocznego szaleństwa,
Krasi się pod niebiosa,
Przez powietrze leci czarownic oddział

Kozły i jeźdźcy nie cuchną(...)"


• Zwiedzanie obozu koncentracyjnego Buchenwald
• Zwiedzanie Weimaru- europejskiego centrum kultury
• Zwiedzanie Goslar- urokliwej stolicy Powiatu
• Uczestniczenie w zajęciach szkolnych
• Udział w grze terenowej
• Realizowanie filmowego projektu w grupach polsko-niemieckich

Mimo, iż program był bardzo napięty mieliśmy także czas, aby odetchnąć nad pobliskim jeziorem, uczestniczyć w dorocznym festynie, czy odwiedzić lokalne gospody, sklepiki i kawiarenki. 
Gorąco polecamy udział w wymianach szkolnych naszym uczniom!!!

Lila Komorowska


 

 

2019 Copyright Powiatowy Zespół Szkół im. Władysława Reymonta w Obornikach Śląskich Rights Reserved