XIX edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki już za nami. Jak co roku nie mogło zabraknąć na licznych wykładach i pokazach naszych uczniów.

21 września  klasa 2B o profilu matematyczno-fizycznym uczestniczyła w wykładach z pokazami w Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu. Przy wejściu do Instytutu przywitały nas Krasnale Intibski: Temperaturiusz, Magnesjusz i Luminescencjusz. Pierwszy wykład pt. "Elektryczność i magnesy" prowadziła dr Maria Szlawska. Takimi słowami autorka zapraszała na wykład: "Jesteśmy otoczeni urządzeniami, które do swojego działania potrzebują elektryczności. Nie wyobrażamy sobie życia bez niej. Podczas bogato przeplatanego demonstracjami wykładu będzie można dowiedzieć się, jak można wytworzyć prąd. Zostanie wyjaśnione, co łączy prąd i magnetyzm, jak działa elektromagnes i co ma wspólnego z magnesem na lodówce."

Drugi wykład prowadził dr hab. Adam Pikul i nosił tytuł  "Dlaczego żarówka/płomień świeci?". Na wykładzie bogato ilustrowanym pokazami dowiedzieliśmy się m.in. dlaczego przedmioty mają kolory i dlaczego ubranie kupione w sklepie czasami wygląda inaczej po przyniesieniu do domu. Dowiedzieliśmy się też, czy każdy przedmiot może świecić własnym światłem, co to jest ciało doskonale czarne i czy jest ono rzeczywiście zawsze czarne. Zobaczyliśmy również świecące gazy i przedmioty.

Bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia umówiliśmy się już na kolejne spotkanie w NTiBS w ramach już XX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.